Domowe WiFi

Domowe WiFi. Obecnie oferowane urządzenia wyposażone w wbudowane routery WiFi:

Modemy kablowe:

  • Technicolor CGA4236 Bezprzewodowa brama Technicolor CGA4236 jest modemem kablowym z wbudowanym routerem bezprzewodowym WiFi 6 oraz portami telefonicznymi . Jest zgodna z najnowszą wersją standardu DOCSIS 3.1 oraz PacketCable 2.0 (a także wstecznie zgodna z EuroDOCSIS/DOCSIS 3.0 i (Euro)PacketCable 1.5). Dzięki zastosowaniu modemu Technicolor CGA4236 operator kablowy może zaoferować swoim abonentom usługi telefonii IP i transmisji danych o przepływnościach do 5Gbit/s download oraz 1.5Gbit/s upload. Ponadto modem wykorzystuje kanał WiFi 6™ o szerokości 160 MHz, co pozwala uzyskać również bardzo duże prędkości połączeń bezprzewodowo.

WiFi 6 na Technicolor CGA4236 przynosi kolejne innowacje:

- znacznie obniżone zapotrzebowanie na energię, także w smartfonach obsługujących WiFi 6, oraz możliwość zarządzania trybem usypiania i wybudzania klientów (TWT – Target Wake Time), co dodatkowo redukuje zapotrzebowanie na energię dla radia WiFi 6

- niższe opóźnienia w transmisji, mniejsza nieregularność opóźnień

- zdecydowanie lepsze pokrycie sferyczne dzięki zintegrowanym antenom Murphy'iego (patent pending), które są całkowicie nowym rozwiązaniem w urządzeniach abonenckich

- EasyMesh – proste tworzenie bezprzewodowych mostów pomiędzy urządzeniami dostępowymi w trybie WiFi 6

- możliwość pracy w trybie High Power dzięki któremu tworzenie sieci mesh pomiędzy urządzeniami dostępowymi nie jest ograniczone możliwościami nadawania klientów.

  • modem Arris TG3442 - jest dualnym telefonicznym modemem kablowym z wbudowanym routerem bezprzewodowym, zgodnym z najnowszym standardem (Euro)DOCSIS 3.1 jak i z jego poprzednimi wersjami (3.0, 2.0 oraz 1.x). Posiada 4 porty RJ45 o prędkości 10/100/1000 Mbps, 2 porty telefoniczne RJ11, port USB 3.0 oraz zintegrowany włącznik zasilania. Modem umożliwia transmisję WiFi w paśmie 2,4GHz i 5GHz - obsługuje WiFi w standardzie 802.11a/b/g/n/ac. Jest wyposażony w następujące systemy anten: w paśmie 2.4 GHz 3x3 802.11n oraz w paśmie 5GHz 4x4 802.11ac Wave 2. Maksymalne prędkości możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem modemu to 5 Gbps. Rozbudowany system anten zapewnia możliwie największy zasięg oraz stabilność działania oraz automatyczną zmianę kanałów.
  • modem Arris TG2482 - jest dualnym telefonicznym modemem kablowym z wbudowanym routerem bezprzewodowym, zgodnym zarówno ze standardem (Euro)DOCSIS 3.0 jak i z jego poprzednimi wersjami (2.0 oraz 1.x). Posiada 4 porty RJ45 o prędkości 10/100/1000 Mbps, 2 porty telefoniczne RJ11, port USB 2.0 oraz zintegrowany włącznik zasilania. Podobnie jak TC7230 umożliwia transmisję WiFi w paśmie 2,4GHz i 5GHz - obsługuje WiFi w standardzie 802.11a/b/g/n/ac. Jest wyposażony w następujące systemy anten: w paśmie 2.4 GHz 3x3 802.11n oraz w paśmie 5GHz 4x4 802.11ac Wave 2. Maksymalne prędkości możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem modemu to 1 Gbps. Rozbudowany system anten zapewnia możliwie największy zasięg oraz stabilność działania oraz automatyczną zmianę kanałów.
  • modem Arris TG2492S - jest dualnym telefonicznym modemem kablowym z wbudowanym routerem bezprzewodowym, zgodnym zarówno ze standardem (Euro)DOCSIS 3.0 jak i z jego poprzednimi wersjami (2.0 oraz 1.x). Posiada 4 porty RJ45 o prędkości 10/100/1000 Mbps, 2 porty telefoniczne RJ11, port USB 2.0 oraz zintegrowany włącznik zasilania. Podobnie jak TC7230 umożliwia transmisję WiFi w paśmie 2,4GHz i 5GHz - obsługuje WiFi w standardzie 802.11a/b/g/n/ac.Maksymalne prędkości możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem modemu to 1 Gbps.
  • modem Technicolor - TC7230 jest modemem kablowym z wbudowanym routerem bezprzewodowym, zgodnym zarówno ze standardem (Euro)DOCSIS 3.0 jak i z jego poprzednimi wersjami (2.0 oraz 1.x). Posiada on 4 porty RJ45 o prędkości 10/100/1000 Mbps, 2 porty telefoniczne RJ11, port USB 2.0 oraz zintegrowany włącznik zasilania. Obsługuje standard WiFi 802.11a/b/g/n - czyli transmisję w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Maksymalne prędkości możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem modemu to 1 Gbps.
  • modem Cisco EPC3925/3928 - modem kablowy z wbudowanym routerem, obsługujący WIFI w standardach 802.11b/g/n, z wbudowaną bramką VoIP
  • modem Cisco EPC3825 - modem kablowy z wbudowanym routerem, obsługujący WIFI w standardach 802.11b/g/n. EPC3825 jest zgodny ze standardem EuroDOCSIS/DOCSIS 3.0 a także jest w pełni kompatybilny ze starszymi wersjami standardu EuroDOCSIS/DOCSIS 1.0/1.1/2.0.

Modemy GPON:

  • ONT HL-4GQVS/HL-4GQVS2 - jest dualną telefoniczną jednostką GPON  z wbudowanym routerem bezprzewodowym, zgodnym z standardem GPON. Posiada 4 porty RJ45 o prędkości 10/100/1000 Mbps, 2 porty telefoniczne RJ11, oraz zintegrowany włącznik zasilania. Modem umożliwia transmisję WiFi w paśmie 2,4GHz i 5GHz - obsługuje WiFi w standardzie 802.11a/b/g/n/ac. Jest wyposażony w następujące systemy anten: w paśmie 2.4 GHz 2x2 802.11n oraz w paśmie 5GHz 3x3 802.11ac. Maksymalne prędkości możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem modemu to 2.5 Gbps.

Firma TELPOL nie gwarantuje pełnego uzyskania prędkości poprzez łącze WiFi. Prędkość udostępniona tym medium jest zależna od wielu czynników zewnętrznych, jak również związana jest z samą konfiguracją sprzętu.

 

Problemy z WiFi 

Pragniemy odnieść się do tematu prędkości łącza poprzez interfejs WiFi. Dlaczego urządzenie, które powinno działać np. z prędkością 300 Mb/s, pracuje dużo wolniej. Dlaczego oznaczenia wydajności sieci Wi-Fi są dużo na wyrost. Niestety, na wydajność sieci bezprzewodowej składa się wiele czynników:

  • Największe znaczenie ma tutaj sam sposób transmisji, ponieważ część naszego transferu to dane kontrolne oraz nagłówki związane z szyfrowaniem. 
  • Dodatkowo przy zakłóceniach  (generowane przez mikrofalówkę, mysz bezprzewodową, Bluetooth, telefon komórkowy, porty USB 3.0 i wiele innych domowych urządzeń), które występują obecnie bardzo powszechnie, automatycznie występują retransmisje danych, czyli ponowne wysyłanie tych samych pakietów. Co natychmiast przekłada się na spadek przepustowości. 
  • Na przepustowość ma wpływ ilość i rodzaj przegród budowlanych.
  • Niekompatybilność urządzeń, sterowników, oprogramowania.
  • Mając problem z działaniem domowej sieci Wi-Fi, powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, na jakich kanałach pracują inne dostępne w naszej okolicy sieci. Niestety, zazwyczaj okazuje się, że większość urządzeń w bloku działa na tym samym kanale. W internecie można znaleźć dużo programów i poradników, które pozwolą nam na sprawdzenie i wyszukanie  jaki kanał jest dla nas optymalny. Nasi klienci mają możliwość zmiany ustawień parametrów wifi w tym numeru kanału poprzez  panel klienta – ebok. Jednocześnie zalecamy pozostawienie routerów w trybi automatycznego inteligentnego przełączania kanałów.
  • Nie bierzemy odpowiedzialności za posiadanie i konfigurację sprzętu WiFi nienabytego w naszej firmie.

Realnie wydajność sieci Wi-Fi przy idealnych warunkach może wynieść około 50 procent teoretycznego transferu oferowanego przez dostawcę po łączu kablowym (światłowodowym). A ponieważ na prędkość wpływa dodatkowo odległość od nadajnika oraz zakłócenia elektromagnetyczne, to w rzeczywistości osiągamy zaledwie 25-35 procent szybkości obiecywanej przez producenta i dostawcę internetu. Występują także sytuacje, kiedy transfer jest jeszcze wolniejszy.

 
Opcje konfiguracji:
abonent otrzymuje skonfigurowany router WIFI - otrzymuje indywidualne dane dotyczące nazwy sieci oraz hasła dostępu dla urządzeń WIFI; opcja ta jest najwłaściwsza dla abonentów, którzy po prostu chcą korzystać z WIFI ale nie znają się na konfiguracji takich urządzeń
abonent otrzymuje skonfigurowany router WIFI oraz możliwość resetu do ustawień fabrycznych w celu wykonania indywidualnej konfiguracji; w tej opcji wymagane jest podpisanie przez abonenta oświadczenia, że bierze na siebie odpowiedzialność za poprawne skonfigurowanie urządzenia - w takiej sytuacji wszelkie wsparcie firmy Telpol w zakresie działania routera WIFI jest odpłatne.